Visningar
Åtgärder

Idrottens Hall of Fame

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Göteborgsidrottens eget Hall of Fame startades 1999 och den första ceremonin hölls på Liseberg den 8 augusti samma år. För att bli invald i Idrottens Hall of Fame måste personen ha gjort något stort eller unikt inom idrotten och varit en prydnad för sin sport. Personen skall också vara född i Göteborgsdistriktet eller ha varit aktiv i någon Göteborgsförening under minst fem år. Dessutom skall fem år ha förflutit sedan den huvudsakliga idrottsbanan avslutades.

På Liseberg

  • 8 augusti 1999, Musikpaviljongen
  • 3 augusti 2003, Musikpaviljongen
  • 1 augusti 2004, Musikpaviljongen
  • 2 juli 2006, Musikpaviljongen
  • 29 juli 2007, Musikpaviljongen
  • 29 juni 2008, Taubescenen
  • 14 juli 2013, Taubescenen
  • 10 augusti 2014, Taubescenen
  • 9 augusti 2015, Taubescenen
  • 7 augusti 2016, Taubescenen
  • 20 augusti 2017, Taubescenen
  • 5 augusti 2018, Taubescenen
  • 22 september 2019, Lilla Scenen

Invalda på Liseberg år för år

8 augusti 1999, Musikpaviljongen

  • Arvid Adamsson, cykel
  • Edvin Ahlqvist, boxning
  • Gösta Algeskog, bowling
  • Arne Andersson, friidrott
  • Hilding Andersson, orientering och skidsport
  • Karin Bergström, friidrott
  • Anders Bernmar, fotboll och ishockey
  • Gunnar Brusberg, handboll
  • Erik Börjesson, fotboll
  • Gösta Carlsson, handboll
  • Åke Fredriksson, skidsport och gymnastik
  • Wilhelm Friberg, bildade Örgryte IS
  • Ove Fundin, speedway
  • Gunnar Gren, fotboll
  • Bengt ”Bittan” Johansson, ishockey
  • Claes Johansson, brottning
  • Ingemar Johansson, Boxning
  • John Johansson, fotboll
  • Kjell Johansson, bordtennis
  • Ulrika Knape-Lindberg, simhopp
  • Erik Lemming, friidrott
  • Carl ”Ceve” Linde, fotboll
  • Jonny Nilsson, skridsko
  • Åke Nilsson, handboll
  • Kerstin Palm, fäktning
  • Pelle Pettersson, segling
  • Ronald Pettersson, ishockey
  • Sven Rydell, fotboll
  • J. Sigfrid Edström,
  • Agne Simonsson, fotboll
  • Tage Stolpe, skridsko
  • Ruth Svedberg, friidrott
  • William Thoresson, friidrott
  • Dan Waern, friidrott
  • Sten Åkerstedt, handboll


2000, Musikpaviljongen

  • John Albrechtson, segling
  • Bengt ”Fölet” Berndtsson, fotboll
  • Anette Börjesson, fotboll och badminton
  • Mona-Lisa Englund-Crispin, friidrott och handboll
  • Lars Hindman, gång
  • Gustav Håkansson, friidrott
  • Karl-Alfred Jakobsson, fotboll
  • Bertil ”Bebben” Johansson, fotboll
  • Filip ”Svarte-Filip” Johansson, fotboll
  • Henry Lagergren, handboll
  • Håkan Lidman, friidrott
  • Karin Lundgren, friidrott
  • Lars-Eric Lundvall, ishockey
  • Erik Malmberg, brottning
  • Ewa Rydell-Orrensjö, gymnastik
  • Bertil Rönnberg, ishockey
  • Erik Save, skridsko
  • Sven Strömberg, friidrott


2001, Musikpaviljongen

  • Alva Björk, tennis
  • Bo Högberg, boxning
  • Martin Jansson, friidrott
  • P-O Johansson, fotboll och handboll
  • Stig A Jönsson, friidrott
  • Rune Kristiansson, fotboll
  • Thorsten Larsson, boxning
  • Ann-Britt Leyman-Olsson, friidrott
  • Torbjörn Nilsson, fotboll
  • Albert ”Abben” Olsson, fotboll
  • Hans Olsson, handboll
  • Arvid Vallman, simhopp


2002, Musikpaviljongen

  • Kjell Bäckman, skridsko
  • Stig Hjortsberg, handboll
  • Glenn Hysén, fotboll
  • Åke Lindegart, Göteborgs idrott
  • Gunnar Quist, handboll
  • Eivor Steen-Olsson, orientering


3 augusti 2003, Musikpaviljongen

  • Åke Andersson, orientering
  • Herbert Johansson, fotboll
  • Gunnar Kämpendahl, handboll
  • Donald Lindblom, handboll
  • Thomas Ravelli, fotboll
  • Patrik Sjöberg, friidrott
  • Hjördis Töpel, simning och simhopp

Konferencier: Lars-Gunnar Björklund


1 augusti 2004, Musikpaviljongen

  • Joel Björk, fotboll
  • Ulla-Britt Englund-Lagerström, handboll, badminton och konståkning
  • Sven ”Jack” Jacobsson, fotboll
  • Sven-Agne Larsson, fotboll
  • Rune ”Gummi” Nilsson, handboll
  • Viljo Nousiainen, friidrott
  • Evert Nyberg, friidrott
  • Leif ”Loket” Olsson, handboll

Konferencier: Lars-Gunnar Björklund


2005, Musikpaviljongen

  • Roger ”Ragge” Carlsson, handboll
  • Mia Hermansson-Högdahl, handboll
  • Mikael Ljungberg, brottning
  • Ivar Nilsson, skridsko
  • Benny Rosén, fotboll
  • Birgit Solhult, gymnastik
  • Erik "Skräddarn" Svensson, fotboll


2 juli 2006, Musikpaviljongen

  • Maria Brandin, rodd
  • Björn Jilsén, handboll
  • Bo Johansson, tyngdlyftning
  • David Lega, simning
  • Björn Nordqvist, fotboll
  • Gösta Rutgersson, handboll
  • Gunnel Weinås, simhopp


*29 juli 2007, Musikpaviljongen

  • Eivor Lagman-Olsson, friidrott
  • Arne Nyberg, fotboll
  • Rustan Pettersson, handboll
  • Irma Ternstrand, gymnastik
  • Erik Uddebom, friidrott och tyngdlyftning
  • Rolf Zachrisson, handboll


29 juni 2008, Taubescenen

  • Ingrid "Pyret" Almqvist, friidrott
  • Ivar Berger, riksidrottsförbundet
  • Harry Hjörne, ordförande ÖIS
  • Sture Johnsson, badminton
  • Gunnar Larsson, fotboll
  • Einar Lilie, damidrott
  • Thora Löfgren-Pihl, handboll
  • Arne Sjöqvist, handboll
  • Ulf Sterner, ishockey
  • Lennart Wing, fotboll


2009, Taubescenen

  • Bror Carlsson, badminton
  • Bengt Gustafson, volleyboll
  • Erica Johansson, friidrott
  • Örjan Persson, fotboll
  • Viktor Hugo Setterberg, golf
  • Glenn Strömberg, fotboll
  • Thörner Åhsman, boxning
  • Elisabeth Östberg, friidrott


4 juli 2010, Taubescenen

  • Sven Friberg, fotboll
  • Roger Gustafsson, fotboll
  • Roland Jerneryd, Göteborgs idrott
  • Karin Larsson, friidrott
  • Karl-Eric Lindfors, bordtennis
  • Jörgen Pettersson, ishockey
  • Pia Sundhage, fotboll
  • Magnus Wislander, handboll


3 juli 2011, Taubescenen

  • Gösta Dahlman, fotboll
  • Stig Gustafsson, handboll
  • Claes Hellgren, handboll
  • Tuulikki Jahre, cykel
  • Ulf Jarfelt, friidrott
  • Calle Johansson, ishockey
  • Thure Larsson, Göteborgs idrott
  • Christina Sandberg-Lang, tennis
  • Björne Väggö, fäktning


2012, Taubescenen

  • Harald Arbin-Andersson, friidrott och simhopp
  • Gert Blomé, ishockey
  • Reino Börjesson, fotboll
  • Kurt Durewall, jiujitsu
  • Thomas Fredriksson, basket
  • Olof Johansson, boxning
  • Evy Palm, långdistans


2013, Taubescenen

  • Catrine Bengtsson, badminton
  • Arne Bladh, ishockey
  • Ralf Edström, fotboll
  • Sara Eriksson-Dikana, brottning
  • Anders Frisk, fotboll
  • Hugo Levin, fotboll
  • Jan Stiberg, handboll och fotboll


2014, Taubescenen

  • Roland Andreasson, bordtennis
  • Folke Bohlin, segling
  • Peo Eriksson, friidrott
  • Britt Forsell, handboll
  • Midde Hamrin, friidrott och basket
  • Gunnar Jervill, bågskytte
  • Stefan Lövgren, handboll
  • Lars-Erik Säll, handboll


2015, Taubescenen

  • Catarina Bergström, handboll
  • Patrik Carnbäck, ishockey
  • Conny Evensson, ishockey
  • Peter Gentzel, handboll
  • Anders Järryd, tennis
  • Elisabeth Leidinge, fotboll
  • Josefine Lillhage, simning
  • Roland Nilsson, fotboll
  • Jonte Sjögren, tennis

Konferencier: Leif "Loket" Olsson.


7 augusti 2016, Taubescenen


20 augusti 2017, Taubescenen


5 augusti 2018, Taubescenen


22 september 2019, Lilla Scenen

  • Stefan Albrechtson handboll
  • Daniel Alfredsson, ishockey
  • Bettan Andersson, boxning
  • Kent Andersson, motorcykel
  • Alvar Berglund, brottning
  • Petra Ericsson, bågskytte
  • Anders Hellgård, innebandy
  • Robert Kronberg, friidrott

Konferencier: Leif "Loket" Olsson