Visningar
Åtgärder

1941 – Underhållning

Från Lisepedia
Version från den 16 september 2020 kl. 15.12 av Admin (Diskussion | bidrag)

Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserterthallen


  • Gunnar Ahlberg (Pianist) ackompanjerade Set Svanholm.
  • Harry Ebert (Pianist) ackompanjerade Jussi Björling.
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus ackompanjerade Hanser Lina Göransson, Alice Karlander, Henriette Guermant de la Berg & Arno Schellenberg.

Artistuppträdanden

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Raccs (Loopinggunga), 16-30 juni (Stora Friluftsscenen)
  • 2 Wilsons (Luftgymnaster), 16 maj-1 juni
  • 3 Glaesners (Räckgymnaster), 30 april-15 maj
  • 3 Molands (Akrobater), 1-15 september
  • 4 Bronzettis (Balansakrobater), 16-31 augusti
  • 4 Mellvills (Flygande räckgymnaster), 16-31 augusti
  • Beatrice Percelly (Lindanserska), 1-15 september
  • Bedini-Tafani (Ikarier), 2-15 juni (Stora Friluftsscenen)
  • Cirkus Jean Houcke (Dresserade hästar), 17 juli-15 augusti (Stora Friluftsscenen)
  • Frank Jackson Co. (Cowboynummer), 1 augusti-15 augusti
  • Georg Wong & Co. (Kinestrupp), 1-15 juli (Lilla Friluftsscenen)
  • Miss Dania (Luftnummer), 16-31 juli (Lilla Friluftsscenen)
  • Raspinitruppen (Stegbalanskonstnärer), 30 april-15 maj
  • Ruth & Co. (Luftgymnaster), 1-15 september
  • Svensson Sisters (Cyklister), 2-15 juni (Lilla Friluftsscenen)
  • Vikingatruppen (Akrobater), 16 maj-1 juni
  • Wirton Sisters (Luftgymnaster), 16-30 juni (Lilla Friluftsscenen)
  • Wyberiala ("Kanongkungen"), 1-15 juli (Stora Friluftsscenen)

Cabarethallen

Vissa datum är preliminära. Andra världskriget försvårade resandet vilket ledde till att vissa artister blev försenade, alternativt blev kvar i Göteborg, en tid.

  • 3 Ryles (Rullskridskoåkare), 1-15 juli
  • 4 Adys (Ekvilibrister), 16-30 juni
  • Ban Chöppi (Akrobatisk dansös), 16 juni-1 juli
  • Bob Gilette (Humorist), 16-31 juli
  • China Girls (Balett), 1-31 juli
  • Claire Feldern (Imitatör), 1-15 augusti
  • Crayon (Humoristisk tecknare), 16-31 juli
  • Erikson Bros. (Ekvilibrister), 1-15 augusti
  • Ipsen & Lamar (Modernt danspar), 1-15 augusti
  • Joszy (Musikvirtuos), 16-31 juli
  • Joe Mara (Marionetteater), 16 maj-1 juni
  • Linon (Humoristiska lindansare), 16-31 augusti
  • Läpp & Habel (Humorister), 1-15 juli
  • Marco Bros. (Humorister), 16 augusti-1 september
  • Maria Valente (Universalartist), 1-15 september
  • Mario Maris (Buktalare), 1-15 september
  • Marion Casi (Steppdansös), 16 maj-1 juni
  • Max von Rhodin (Illusionist), 1-15 juli
  • Molasso Bros. (Humorister), 16 maj-1 juni
  • Niels Björnbaletten (Balett), 16-31 augusti & 1-15 september
  • Oriental Bros. (Kinesiska akrobater), 1-15 september
  • Paolo (Jonglör), 1-15 augusti
  • Peterson Bros. (Humorister), 1-15 juli
  • Piletto (Jonglör), 16-30 juni
  • Princessbaletten (Balett), 16 maj-1 juni
  • Rafael Wulff & Partner (Musikclowner), 16-30 juni
  • Randell-Melino-Hollins (Excentriker), 2-15 juni
  • René & Ramé (Akrobatiskt danspar), 2-15 juni, 16-? juni & 2-15 september
  • Rune Halvarsson (Parodist), 16-31 juli
  • Sabady duo (Dans & Musik), 16-31 augusti
  • Scala Girls (Balett), 2-30 juni
  • Singing Fools (Humoristiska sångare), 2-15 juni
  • Sorelle Rolandi (Jonglörer), 16 maj-1 juni
  • The Cybas (Balanskonstnärer), 16-31 augusti
  • The Hotchas (Munspelsorkester), 2-15 juni & 16-? juni
  • The Lamberts Wonder (Ekvilibrister), 16 maj-1 juni
  • The Royal Girls (Balett), 1-15 augusti
  • Viktoria (Musikunderbarn), 1-15 augusti

Dansen

  • Fagerlunds orkester (Stora Dansbanan & Rotundan)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (Dirigent: Matti Rubinstein)
  • Kungliga Bohusläns Regemente (Dirigent: K.A. Bergström)
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (Dirigent: Bror Lundström), 2 juni-
  • Kungliga Hallands Regemente (Dirigent: Hugo Myrtelius)
  • Lisebergsorkestern (Dirigent: Oscar Mayrhauser)

Vissångare och Humorister

I Lilla Paviljongen om inte annat anges.

  • Alva Linné
  • Aurora Åhström
  • Calle Sandahl, 25-26 juli (sjöng Bellman, 26 juli i Konserthallen)

Körer

  • U.T.S
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Lodolakören
  • Sångsällskapet Lyran
  • Sångsällskapet Sjung-Sjung
  • Timod


<< Tillbaka till huvudsidan för 1941