Visningar
Åtgärder

1953 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserthallen

  • Carl Tillius, 26 augusti Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Dean Dixon).
  • Elisabeth Schwartzkopf, 17 juni Ackompanjerad av Kjell Olsson.
  • Elisabeth Söderström och Per Grundén, 8 juli Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Endre Wolf, 20 maj Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Svend Christian Felumb.
  • Festprogram, 23 augusti Med Riksföreningen, Svensk-Amerikanska Vasaordens Göteborgsloge och Svensk-Amerikanska Föreningen i Göteborg.
  • France Ellegaard, 24 juni Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Sixten Ehrling.
  • Gaspar Cassado och Jan Smeterlin, 2 augusti Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Gösta Kjellertz och Isa Quensel, 3 juni Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Gösta Kjellertz och Nina Gabay, 28 augusti Ackompanjerade av Parkorkestern under ledning av Styrbjörn Lindedal.
  • Jazz from Carnegie Hall, 11 juni Med Buck Clayton, Kansas Fields, Buddy Banks, Randy Ownes, Bab Gonzales.
  • Joel Berglund, 12 augusti Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Ortrud Mann.
  • Lawrence Winters och Shura Cherkassky, 2 juli Winters ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Mattiwilda Dobbs och Robert Riefling, 29 juli Dobbs ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Maurice Chevalier, 23 juli
  • Musical Show, 28 augusti Med Malte Johnsons förstärkta orkester, Wille Wallén med Östen Hedenbratt, Tjuslings trio, Berit Kjerrman, Nils Bertil Dahlanders kvartett, Sonya Hedenbratt, Ragnar Wetters showband, Simon Brehm med kvintett.
  • Nicolai Gedda, 19 augusti Ackompanjerad av Nadia Nova.
  • Nils Bäckström och Ulla Sallert, 5 augusti Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Riccardo Odnoposoff, 10 juni Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Nils Grevillius.
  • Wiener Sängerknaben, 9-10 september Under ledning av Friedrich Brenn.

Stora Friluftsscenen

  • 2 Aeristos, 25 april-15 maj
  • 2 Berty Borrest, 16-31 juli
  • 2 Heinkes, 1-15 juli
  • 2 Rhodin's, 1-15 augusti
  • Alice Babs, 8-9 augusti Ackompanjerad av Swingin' Swedes.
  • Arbetarnas Gymnastikförening, 10 maj
  • Bernhard Sönnerstedt, 13 september Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Bertil Boo, 16 september Ackompanjerad av Kai Rönn.
  • Boyd Bachmanns orkester, 21 juli
  • Day, Dawn & Dusk, 4, 5, 6, 7 juli
  • Dandy Mery, 1-15 juni
  • Dolinda, 16-30 juni
  • Eedo Karrisoo, 28 juni
  • Einar Beyron och Brita Hertzberg, 8 maj
  • Elof Ahrle, 30 april Med Stefan Dahlén, nordisk mästare på dragspel.
  • Folkdanstrupp från Sydafrika, 4 juni
  • Fröken Göteborg, 3 maj Konferencier: Helge Härneman.
  • George Dixon, 30 augusti Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Göteborgs Gymnastikklubb, 30 augusti
  • Harston & Milleur, 1-15 juni
  • Hälsingborgs gossläroverks gymnastiktrupp, 23 maj
  • Innsbrucks alpmusikanter, 1-15 maj
  • Jussi Björling, 6 september Ackompanjerad av Harry Ebert.
  • Knut-Olof Strandberg, 24 maj Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Kungsladugårds Hyresgästers Ungdomsfolkdanslag, 7 juni
  • La Faluche, 13 augusti
  • Lasse Dahlquist, 20 september Ackompanjerad av Sven Tjuslings orkester.
  • Leotaris, 16-31 augusti
  • Lisebergs dragspelsorkester, 1, 3, 10, 17, 24, 25, 31 maj, 7, 14, 20, 21, 28 juni, 2, 23 augusti, 5, 6, 13, 20 september
  • Norbertys, 1-20 september
  • Odd-Bye Nilsens barngrupp och Lisebergs dragspelsorkester, 6 augusti
  • Seaforth Highlanders, 3-9 augusti
  • Stockholms Husmodersförbunds sångkör, 15 juni
  • Sven Tjuslings trio
  • Tatiana Angelini, 26 juli
  • Trio Altos, 16-31 maj
  • Warell, 16-30 juni

Lilla Friluftsscenen

  • 2 Tandrup, 25 april-15 maj
  • 3 Powers, 16-31 augusti
  • Friedley & Walton, 16-31 maj
  • Innsbrucker Bergspatzen
  • Les Kéols, 1-15 augusti
  • Les Toldy, 16-31 juli
  • Manner & Co., 1-15 juni
  • Miss Cooky, 16-30 juni
  • Two Mollier Bros., 1-20 september
  • Ulfi, 1-15 juli

Cabarethallen

  • 2 Fokkers, 16-30 juni
  • 2 Monvals, 16-31 juli
  • 2 Virginians, 16-31 maj
  • 5 Hawaii-Boys, 16-31 maj
  • Annabelle's & Co., 1-15 juli
  • Annita & Sakis Johnson, 16-31 maj
  • Berit Skogström
  • Casselbaletten, 16-31 maj
  • Dandy Brothers, 14-20 september
  • Deep River Boys, 16-31 juli
  • Eddy Seifert & Co., 16-31 maj
  • Fred Faber, 1-15 juni
  • Gally Gally, 1-20 september
  • George André Martin, 16-30 juni
  • Gårdsmusikanterna, 31 maj, 7, 14, 20, 21 juni, 30 augusti, 6, 13 september
  • Hillerbaletten, 1 augusti-20 september
  • Janik & Arnaut, 16-31 maj
  • Jean Maric, 16-31 augusti
  • Jean Jac & Jo, 16-31 maj
  • Kalskybaletten, 16 juni-31 juli
  • Lasse Dahlquist, 1-20 september
  • Les Lindanell, 1-15 augusti
  • Les Sihvers, 16-31 juli
  • Lisebergsorkestern, 16 maj-20 september Under ledning av Oscar Mayrhauser.
  • Lott & Joe Anders, 1-15 augusti
  • Marianne & William Blacker, 31 augusti-20 september
  • Minerva y Caracolillo, 1-13 september
  • Noni, Nita & Dody, 1-15 augusti
  • Pastello, 1-20 september
  • Reino, 16-31 augusti
  • Rosyane et Larau, 1-30 juni
  • Ryman y Kita, 1-15 augusti
  • Sherrier, 1-31 juli
  • Singsangs, 1-15 juni
  • Steenback, 16-30 augusti
  • Synkopen, 16-30 juni
  • Tau Moe Trio, 16-30 augusti
  • Tay Ru, 1-15 juli
  • Teresita y Julio Galindo, 16-31 augusti
  • The Kovacs, 16-30 juni
  • The Wilfordt, 16-31 augusti
  • Trio Armin, 1-15 juli
  • Trio Revi, 1-15 augusti
  • Wandy Tworek, 1-15 juni
  • Veronas Wiener Roller, 1-15 juni
  • Woodrow, 1-31 juli

Lisebergsteatern

Föreställningar

Man till salu, 28 maj-5 juli

Komedi i tre akter av Ernest Vajda och Clement Scott Gilbert. Regi: Per-Axel Branner.

Medverkande:


Min fru går igen, 8 juli-16 augusti

Fars i tre akter av Noel Coward. Regi: Per-Axel Branner

Medverkande:


Konstnärlig ledare för teatern var Per-Axel Branner.

Veckans Revy

  • Nisses speldosa, 30 april-24 juli
  • Så in i vassen..., 25 juli-20 september

Dansen

  • Kryssprickarna, 25 april-20 september Polketten (ej onsdagar)
  • Malte Johnsons orkester, 25 april-20 september Stora Dansbanan
  • Spelmanspojkarna, 29 april, 6, 13, 20, 27 maj, 3, 10, 17, 24 juni, 1, 8, 15, 22, 29 juli, 5, 12, 19, 26 augusti, 2, 9, 16, 20 september.

Rotundan

  • Fröken Göteborg, 3 maj

Musikkårer

  • Göteborgs Örlogsstation (dirigent Harry Brocktorp), 16-30 augusti
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent Sven Nerheim), 1-15 juni, 1-15 augusti, 1-20 september
  • Kungliga Karlsborgs Luftvärnsregemente (dirigent Sven Samuelsson), 17-31 maj
  • Kungliga Södermanlands Pansarregemente (dirigent Per Berg), 16-30 juli
  • Kungliga Älvsborgs Infanteriregemente (dirigent Gustaf J. Sundell), 16 juni-15 juli
  • Lisebergsorkestern, 26 april-15 maj, 17, 24, 25, 31 maj, 7, 14, 20, 21, 28 juni, 5, 12, 19, 26 juli, 2, 9, 23, 30 augusti, 6, 13, 20 september Under ledning av Oscar Mayrhauser.
  • Musikerförbundets jätteblåsorkester (dirigent Harry Brocktorp), 28 augusti (trappan till Konserthallen)
  • Seaforth Highlanders, 3-7 och 9 augusti 1953 (promenerar genom nöjesfältet)

Lilla Paviljongen

  • Duo Hellsbergen, 1-20 september
  • Hermann Stachows orkester, 1 juni-31 juli
  • Robi Pápai's zigenarorkester, 1-31 augusti

Huvudrestauranten

  • Hermann Stachows orkester, 1-31 augusti
  • Robi Pápai's zigenarorkester, 16-31 juli och 1-20 september

Körer

  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund, 14 maj (Trappan till Konserthallen)
  • Hamburger Sängerknaben, 16 augusti Under ledning av Richard Bloh. (Trappan till Konserthallen)
  • Manskören Cantus
  • Stockholms Husmodersförbunds Sångkör
  • Studentkören Brahe Djäknar
  • Sangkoret Varden, 12 september (Trappan till Konserthallen)

Lilla Varietén

Oavbrutna föreställningar 25 april-20 september

Övrigt

  • Barnfyrverkeri, 5, 20 september
  • Festfyrverkeri, 2, 9, 16, 19, 23, 30 augusti, 6, 13, 20 september
  • Jubileumsfyrverkeri, 8 maj
  • Folkdanstrupp från Sydafrika (Stora Friluftsscenen), 4 juni
  • Fröken Göteborg (Stora Friluftsscenen), 3 maj
  • Göteborgs Gymnastikklubb (Stora Friluftsscenen)
  • Helsingborgs Gossläroverks gymnastiktrupp (Stora Friluftsscenen)
  • Lekar med Sven Tjuslings orkester, 5 och 20 september Polketten
  • Lisebergspojkarnas blåsorkester, 26 april, 1, 3, 10, 14, 17, 24, 25, 31 maj, 7, 14, 20, 21, 28 juni, 2, 9, 16, 23, 30 augusti, 5, 6, 13, 20 september


<< Tillbaka till huvudsidan för 1953