Visningar
Åtgärder

1952 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserthallen

  • Bronislav Gimpel, 3 september Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Issay Dobrowen.
  • Carl-Axel Hallgren och Evy Tibell, 28 maj Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Endre Wolf, 21 maj Ackompanjerad av Antoinette Wolf
  • Evy Tibell och Gösta Kjellertz, 13 augusti Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • France Ellegaard, 4 juni Ackompanjerad av Göteborgs Symfoniorkester under ledning av Sixten Ehrling.
  • Festprogram, 17 augusti Arrangerat av Svenskhetens Bevarande i Utlandet.
  • Guido Vecchi och Hugo Hasslo, 11 juni Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Göteborgs Symfoniorkester, 18 juni Under ledning av Dean Dixon.
  • Hjördis Schymberg och Carl Tillius, 27 augusti Schymberg ackompanjerad av Tillius.
  • Kenneth Spencer, 20 augusti Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Marian Anderson, 10 och 12 september Ackompanjerad av Franz Rupp.
  • Mattiwilda Dobbs, 21 maj Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Musical Show, 9 maj Med Malte Johnsons förstärkta orkester (30 man). Pianosolist: Alex Portnoff. Vocalister: Sonya Hedenbratt, Sören Ahrnot, Alf Berkhagen och Raymond Andreasson. Från Göteborgs jazzvärld: Charles Willig, John Björling, Ingmar Glanzelius, Gunnar Björksten, Bengt Hallberg, Kenneth Fagerlund och Gunnar Johnsson.
  • Musical Show, 5-6 september Med Malte Johnsons förstärkta orkester (30 man). Pianosolister: Alex Portnoff och Bertil Johansson. Vocalister: Sonya Hedenbratt, Alf Berkhagen och Raymond Andreasson. Sångkvartetten "Gnäggers".
  • The Eastbourne Male Voice Choir och Lodolakören, 12 juni Dirigenter: P.G. Hummerstone och Gösta Wahlström.
  • Varbergs Folkskolors barnkör och blåsorkester, 25 maj

Stora Friluftsscenen

  • 4 Bogdadi, 16-31 maj
  • 4 Cutanos, 1-31 augusti
  • 5 Olanders, 26 april-11 maj
  • Bernhard Sönnerstedt, 10 augusti Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Deep River Boys, 25-27 juli
  • Delta Rhythm Boys, 1-4 maj
  • Eedo Karrisoo, 9 juli Ackompanjerade av Carl Tillius.
  • Elof Ahrle med sällskap, 18 maj Sällskapet: Stefan Dahlén och Ann Gelbar.
  • Fattini, 1-14 september
  • Folkdansuppvisning av deltagare i Bygdeungdomsstämman, 6 juli
  • Hartley's Airballet, 1-15 juni
  • Jussi Björling, 20 juli Ackompanjerad av Harry Ebert.
  • Kim Borg, 30 juli Ackompanjerad av Harry Ebert.
  • Knut-Olof Strandberg, 2 juni Ackompanjerad av Sigrid Gyllencreutz-Fermæus.
  • Les petits Chanteurs de Provence, 21-23 juli
  • Lisebergs Dragspelsorkester, 27 april, 1, 4, 11, 22 maj, 1, 2, 8, 15, 22, 24 juni, 3, 10, 17, 24, 31 augusti, 7, 14 september
  • Mannskoret Geysir, 28 maj Dirigent: Ingimundur Arnason.
  • Marie Louise & Charles, 1-15 juli
  • Marianne Svensson, 24 augusti Ackompanjerad av Carl Tillius.
  • Odd Bye-Nielsens barngrupp och Lisebergs Dragspelsorkester, 7 september
  • Para Nino, , 16-30 juni
  • Sensational Ortons, 16-31 juli
  • Suzy Mass showorkester, 1, 8 juli
  • Tatiana Angelini, 8 juni
  • Wiens Brandmäns blåsorkester, 26, 27 juni Dirigent: Ottokar Wacek.

Lilla Friluftsscenen

  • 3 Harleas, 26 april-11 maj
  • 3 Houcs, 1-15 augusti
  • Astor, 16-30 juni
  • Göteborgs Kraftsportklubb, 1-14 september
  • Jack & Stern, 1-15 juni
  • Julie Enoch, 16-31 maj
  • Marie Louise & Charles, 16-31 juli
  • Pose & partner, 16-31 augusti
  • The Johns, 1-15 juli

Cabarethallen

  • 2 Bruxellos, 1-14 september
  • 3 Hellos, 1-15 juni
  • Alcetty, 16-31 augusti
  • Balladinis, 1-31 augusti
  • Barnföreställning, 18 maj Med författaren Fredrik Grahn-Möller, Christer Falkenström, Tassi & Harley, 3 Hugony och Lisebergs dragspelsorkester.
  • Blue Stars Ballet, 1-31 juli
  • Bob Murray, 16-30 juni
  • Campo et partner, 1-15 juni
  • Carma et Yaki, 1-23 augusti
  • Charly Wood, 16-31 juli
  • Cramérbaletten, 16 maj-30 juni
  • Eduardo Vandaa's zigenarorkester, 1-14 september
  • Evy & Everto, 1-15 juli
  • Familjeföreställning, 8 juni Med Hall, Norman & Ladd, 3 Hellos, Rolf Hansen, 3 Romanos, Jack & Stern och Lisebergsorkestern.
  • Frank Cook, 16-31 juli
  • Fred Colting, 1-15 augusti
  • Hall, Norman and Ladd, 1-30 juni
  • Harrison & Fisher, 1-31 juli
  • Hillerbaletten, 1 augusti-14 september
  • Hugony Trio, 16-31 maj
  • Leonardo, 16-30 juni
  • Lisebergsorkestern, 16 maj-14 september Dirigent: Oscar Mayrhauser.
  • Lys Assia, 16 juli-15 augusti
  • Margerite & Charles, 1-31 juli
  • Max Hofzinser, 1-6 juli
  • Menno Grondsma, 16-31 maj
  • Mike Anoi and his Royal Hawaiins, 1-15 juli
  • Myrtill et Pacaud, 16-31 maj
  • Niles & Nadynne, 1-30 juni
  • Patricia d'Or, 1-14 september
  • Polo Rivels Family, 1-31 augusti
  • Puppet Stars, 16-31 augusti
  • Rolf Hansen, 1-15 juni
  • Romanos Brothers, 1-15 juni
  • Tassi & Harley, 16-31 maj
  • Tommy Dale, 1-14 september
  • Trio Marnhy, 16-31 augusti
  • Trio Olympiads, 16-30 juni
  • Truxa, 1-14 september
  • Vadja del Oro, 16-30 juni
  • Vic Hyde, 16-31 maj, 7-15 juli
  • Wasta, 1-14 september

Lisebergsteatern

Föreställningar

Jane, 20 maj-29 juni

Komedi i tre akter av W. Somerset Maugham. Regi: Ernst Eklund.

Medverkande:


Himmelssängen, 4 juli-3 augusti

Äktenskapskomedi av Jan de Hartog. Regi: Ernst Eklund.

Medverkande:


Nina, 5 augusti-3 september

Farskomedi av André Roussin. Regi: Ernst Eklund och Georg Funkquist

Medverkande:


Konstnärlig ledare för teatern var Ernst Eklund.

Veckans Revy

  • Revy-Journalen, 26 april-10 juli
  • Göteborgsluft, 11 juli-14 september

Dansen

  • Kryssprickarna, 26 april-14 september Polketten (ej onsdagar juni-september)
  • Malte Johnsons orkester, 26 april-14 september Stora Dansbanan
  • Spelmanspojkarna, 18, 25, 29, juni 2, 9, 16, 30 juli, 6, 13, 20, 27 augusti, 3, 10 september Polketten

Musikkårer

  • Göteborgs Örlogsstation (dirigent Harry Brocktorp), 1-14 september
  • Kungliga Blekinge Flygflottilj (dirigent C.-E. Ellström), 16-31 augusti
  • Kungliga Gotlands Infanteriregemente (dirigent Ingvar Mårelius), 16-31 maj
  • Kungliga Karlsborgs Luftvärnsregemente (dirigent Sven Samuelsson), 1-15 juni
  • Kungliga Karlskrona Kustartilleriregemente (dirigent Stig Lundblad), 1-15 augusti
  • Kungliga Smålands Artilleriregemente (dirigent Enock Nilsson), 1-15 juli
  • Kungliga Västmanlands Flygflottilj (dirigent Harry Winnsjö), 16-31 juli
  • Kungliga Älvsborgs regemente (dirigent Gustaf J. Sundell), 16-30 juni
  • Lisebergsorkestern (dirigent Oscar Mayrhauser), 26, 27, 30 april, 1, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 18, 22, 25 maj, 2, 8, 15, 22, 24, 29 juni, 6, 13, 20, 27 juli, 3, 10, 17, 24, 31 augusti, 7, 14 september
  • Sandefjord Guttemusikkorps, 13 juli (marscherar genom trädgården + Konserthallstrappan)

Lilla Paviljongen

  • Gunvor Norlin, 16 maj
  • Inger Peterson, 3, 5 och 6 juni
  • Lars Lennartsson, 26, 27, 29 och 30 maj
  • Sophie Wilhelms Tyrolerkvartett, 16 juni-31 augusti
  • Svea Wiktorin, 19, 20 och 23 maj
  • Verner "Kruschen" Åslund, 9 maj
  • Walter Aldermo, 9, 10, 12 och 13 juni

Körer

  • Danmarks Arbetarsångareförbund, 29 juni Dirigent: Arne Nelson (Trappan till Konserthallen)
  • Finska manskörer under ledning av Antero Vürre, 29 maj (Trappan till Konserthallen)
  • Finlands Arbetares Musikförbund, 29 juni Dirigent: Väinö Pesola (Trappan till Konserthallen)
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund, (under ledning av Bror Lundström) 11 maj (Trappan till Konserthallen)
  • Norges Arbetarsångareförbund, 29 juni Dirigent: Knut Nystedt (Trappan till Konserthallen)
  • Norrbykören, (under ledning av Karl Eric Ekwall), 22 maj (Trappan till Konserthallen)
  • Sångsällskapet U.T.S. (under ledning av Tor Svensson), 30 april (Trappan till Konserthallen)

Lilla Varietén

Oavbrutna föreställningar, 26 april-14 september

Övrigt

  • Barnfyrverkeri, 6 september
  • Danslekar för barn (Polketten), 6 juli
  • Festfyrverkeri, 27 juli, 3, 6, 10, 13, 24, 31 augusti, 7, 14 september
  • Frankrike kallar (Konserthallen), 1-31 juli Fransk utställning.
  • Fröken Göteborg (Stora Friluftsscenen), 7 maj Vinnare blev Marie-Louise Flodin som senare utsågs till Miss World.
  • Göteborgs Turnförening med William Thoresson, olympisk guldmedaljör i fristående gymnastik vid OS i Helsingfors. (Stora Friluftsscenen)
  • Lisebergspojkarnas Blåsorkester, 26, 27 april, 1, 4, 11, 18, 22, 25 maj, 1, 2, 8, 15, 22, 24, 29 juni, 3, 10, 17, 24, 31 augusti, 7, 14 september
  • Uppspelning av bygdespelmän, 6 juli (Barnteatern i parken)
  • Wiens Brandmäns blåsorkester (Stora Friluftsscenen), 26-27 juni


<< Tillbaka till huvudsidan för 1952