Visningar
Åtgärder

1947 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök
"Den lilla sparven", Edith Piaf, uppträdde i Konserthallen och Cabarethallen. Foto: Liseberg

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inget annat anges.

  • Anne Brown
  • Antoinette Wolf
  • Arne Ohlsson
  • Balettafton med Svenska Dansteatern Koreografi av Birgit Cullbergs och Ivo Cramers.
  • Brita Hertzberg
  • Carl Tillius
  • Carrol Glenn
  • Charles Trenet
  • Chikago
  • Cirkusprinsessan Med bland andra Nils Bäckström. Regi Karl Kinch.
  • Claire Felden
  • Conny Söderström
  • Danska Statsradiofoniens Madrigalkör
  • Dora Lindgren
  • Edith Piaf & Les Compagnons de la Chanson samt Lydia Alma och Yanni, 16-17 & 19-21 juni
  • Einar Andersson
  • Einar Beyron
  • Einar Nörby
  • En hyllning till Chopin Med France Ellegaard, Gjurgja Leppée, Cissi Olsson-Åhrberg, Elsa Marianne von Rosen, Dagny Nilsson, Bruno Ozolins & Harry Ebert.
  • Endre Wolf
  • Eugene List
  • Gjurgja Leppée
  • Guido Vecchi
  • Gösta Kjellertz
  • Göteborgs Mandolinorkester
  • Göteborgs Symfoniorkester
  • Hamlet Av och med Göteborgs Stadsteater. Regi: Kolbjörn Knudsen.
  • Ingeborg Kjellgren
  • Inger Lis Hassing
  • Isa Quensel
  • Issay Dobrowen
  • Jan Damen
  • Joseph Wolman
  • Jussi Björling
  • Karin Branzell
  • Det bästa ur Karl Gerhards Vårrevy Med Karl Gerhard, Katie Rolfsen, Gudrun Brost, Kulörten, Marianne Gyllenhammar, Oscarsteaterns balett samt en orkester under ledning av Gösta Alenius.
  • Mogens Wöldike
  • Nils Grevillius
  • Opera i kostym Med Jolanda di Maria Petris, Torsten Ralf, Sven Nilsson, Harriet Selin, Inga Sundström, Carl-Axel Hallgren och Sixten Ehrling.
  • Oscar Mayrhauser
  • Robert Riefling
  • Ruth Moberg
  • Set Svanholm
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermaeus
  • Sigvard Berg
  • Sixten Eckerberg
  • Svend Asmussens musical show
  • Svend Christian Felumb
  • Svithiod Singing Club
  • Tage Broström
  • Tor Mann
  • Torsten Ralf
  • Zelia Uhke-Aumere

Stora Scenen

  • Bertil Boo
  • Göteborgs Turnförening
  • Jussi Björling
  • Karl Gerhard
  • Lino Carenzio
  • Mistinguett
  • Oslo Frisksportsklubb
  • Sven Nilsson

Friluftsföreställningar

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Bary (Konstcyklister)
  • 2 Claessons (Perchakt)
  • 2 Domergue (Dragspelsvirtuoser)
  • 2 Enoch (Luftgymnaster)
  • 2 Mandos (Luftsensation)
  • 3 Sisters Ceders (Luftgymnaster på vertikallina)
  • 3 Stanleys (Ekvilibrister)
  • 3 Wortleys (Flygande trapets)
  • Bellotruppen (Vippbrädesakrobater)
  • Casselflickorna (Dans & Rytmik)
  • Collins & Elisabeth (Cowboyakt på lina)
  • De Bertwinis (Balansakt på piedestal)
  • Friedley & Wallton (Balansekvilibrister)
  • H. & B. Valley (Luftsensation på motorcykel)
  • Hanel Comp. (Räckakrobater)
  • Kapten Leoni ("Kanonkungen")
  • Miss Ninon (Trapetsakt)
  • Pierre & Co. (Ekvilibrister)
  • Royal Kilties Junior's Band (Skotsk musikshow)
  • The Amazing Briton ("Världens starkaste karl")
  • The Kovacs (Trampolinakt)
  • Tri Almos (Trampolinakrobater)

Cabarethallen

  • 12 Bluebell Girls (Balett)
  • 2 Beels (Akrobater)
  • 2 Dounos (Tempoakrobater)
  • 3 Bragazzi (Humoristiska akrobater)
  • 4 Hurricane (Kastnummer)
  • Angel Iglesia (Gitarrvirtuos)
  • Bellak & Ellain (Amerikanska bordtennismästare)
  • Birgit Cullberg (Karaktärsdansös)
  • Canova Bros (Ekvilibrister)
  • Carl Tillius och Anna-Mari Fröeir (Dubbelpianister)
  • Carlos Ames (Harpvirtuos)
  • Casselflickorna (Balett)
  • Charley Wood (Jonglör på monocykel)
  • Cordano & Corinne (Musikaliskt danspar)
  • Dandy (Fransk stjärnhumorist)
  • Domergue (Dragspelsvirtuoser)
  • Edith Piaf (Fransk disös i världsklass), 22 juni
  • Egolar & Verner (Magisk akt)
  • Elsa Marianne von Rosen (Klassisk dansös)
  • Francis & Lotte Bruun (Jonglörer)
  • Goyita Romero & Mario Aguilar (Spanskt danspar)
  • Gurli Lemon-Bernhard (Disös)
  • Howard de Courcy (Illusionist)
  • Indra Kamadjojo-truppen (Indonesisk danssensation)
  • Jack & Stern (Kraftakrobater)
  • Jean Jac & Jo (Förvandlingskonstnärer)
  • Karl Gerhard, Katie Rolfsen, Wandy Tworek, Gurli Lemon-Bernhard, Morales-Iglesia-Montes & Gösta Alenius, 18-31 augusti
  • Lai Founs (Kinestrupp)
  • Lasse Dahlquist (Sångare)
  • Le Ballet Scandinave (Balett)
  • Les Bassi (Fotjonglörer)
  • Les Bréatos (Excentriker)
  • Les Brunels (Excentriker)
  • Les Compagnons de la Chanson (Världsberömda sjungande humorister)
  • Les d'Acostas, 1-15 juni
  • Lydia Alma & Yanni (Grekiskt danspar)
  • Mademoiselle Georgette med filmhunden Rex ("Levande skulpturer")
  • Marc & Sylvie (Akrobatisk danspar)
  • Margareta Kjellberg (Vissångerska)
  • Mayrow & June (Excentriker)
  • Mistinguett, Lino Carenzio, Karl Gerhard & Gösta Alenius, 1-5 augusti
  • Paolo (Jonglör)
  • Rolling Stars (Rullskridskoakrobater)
  • Rolly Rolls (Komisk pianist)
  • Singing Fools (Jazzparodister)
  • Sioma (Xylofonvirtuos)
  • Svenska Dansteatern (Dansteater)
  • Tilibs (Ekvilibrister)
  • Trio Dalcy (Blixtjonglörer)
  • Waltons Marionetter (Marionetteater)
  • Woodrow (Mästerjonglör)

Veckans Revy

  • Nisse Jonsson med ensemble

Dansen

  • Arne Hansson kapell (Kadriljen)
  • Kryssprickarna (Polketten & Rotundan)
  • Lise Ringheim (Stora Dansbanan), 23 augusti-14 september Vokalist till Malte Johnsons orkester.
  • Malte Johnsons orkester (Stora Dansbanan & Rotundan)
  • Randolph Band (Stora Dansbanan) Orkester sammansatt från olika fartyg i samband med ett amerikanskt flottbesök.
  • Seymours orkester (Stora Dansbanan), 30 maj-8 juni Seymours orkester var Gröna Lunds orkester. När de gästspelade på Liseberg spelade Malte Johnsons orkester på Gröna Lund.

Musikkårer

  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent H. Ohlsson)
  • Kungliga Krigsflygskolans musikkår (dirigent Kurt Melin)
  • Kungliga Skaraborgs Pansarregemente (dirigent E. Granöö)
  • Göteborgs Örlogsstations musikkår (dirigent H Brocktorp
  • Kungliga Älvsborgs regemente (dirigent G. Sundell)
  • Kungliga Skånska Luftvärnskåren (dirigent O. Brodin)
  • Kungliga Vaxholms Kustartilleri (dirigent V. Lindström)
  • Lisebergsorkestern (dirigent Oscar Mayrhauser)

Körer

  • A 2-s 80-mannakör
  • Sångens vänner från Åbo
  • Sångsällskapet U.T.S.

Barnteater

  • Håll till godo, (Konserthallen) Föreställning under hösten med Lisebergarna.
  • Majblomster, (Konserthallen) Föreställning under våren med Lisebergarna.
  • Äventvr i Vilda Västern, (Barnteatern) i barnparken) Manus och regi: Tom Lindahl. Dekor: Carl-Johan Ström. Koreografi och musik: Ellen Lundström och Margo Sandström m.fl.

Övrigt

  • 25-årsfyrverkeri, 27 augsuti och 14 september
  • Barnfester, 10 barnfester i Rotundan i samarbete med ABF. Barnen roades med ring- och barnlekar, filmförevisning, sång och tablåer.
  • Fyrverkerier, 5 stycken
  • Göteborgs Frisksportaredistrikt (Lilla Friluftsscenen), 15 juni
  • Göteborgs Turnförening (Stora Friluftsscenen), 1 maj
  • Lisebergs Dragspelsorkester, flera föreställning, bland annat i Lilla Paviljongen
  • Majeld, 30 april
  • Midsommarfirande Med medlemmar ur Svenska Ungdomsringen för Bygdekultur. Dessutom Lisebergarnas Blåsorkester, Dragspelsorkester och Flickkör som gav ett flertal konserter.
  • Musikkår från amerikanska marinen (Konserthallens trappa), 1 juni
  • Oslo Frisksportsklubbs elittrupp (Stora Friluftsscenen), 20 juni
  • Tivoli-Garden, 5-13 juli Lisebergarnas Dragspelsorkester gästspelade på Tivoli i Köpenhamn under samma tid.


<< Tillbaka till huvudsidan för 1947