Visningar
Åtgärder

1944 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inget annat anges.

  • Alf Alfer (Tenor), 23 juli (Stora Friluftsscenen)
  • Anna-Greta Söderholm (Sopran), 30 augusti
  • Arne Ohlson (Tenor), 21 juni
  • Arne Wirén (Baryton), 14 juni
  • Aulikki Rautawaara (Sopran), 28 juni
  • Benna Lemon-Brundin (Sopran), 9 augusti
  • Brita Hertzberg (Sopran), 13 september
  • Carl Tillius (Pianist), 28 juni
  • Conny Söderström (Tenor), 10 maj & 14 juni
  • Dora Lindgren (Sopran), 21 juni
  • Ebbe Cornelie (Tenor), 28 maj (Stora Friluftsscenen)
  • Einar Andersson (Tenor), 24 maj
  • Einar Beyron (Tenor), 13 september
  • Einar Larsson (Baryton), 2 augusti
  • Else-Marie Bruun (Violinist), 5 juli
  • Endre Wolf (Violinist), 31 maj & 26 juli
  • Erik Sundquist (Baryton), 19 juli
  • France Ellegaard (Pianist), 24 maj
  • Gjurgja Leppée (Sopran), 9 juni
  • Guido Vecchi (Cellist), 17 maj
  • Gunnar Norrby (Cellist), 10 maj
  • Gösta Björling (Tenor), 9 augusti
  • Hjördis Schymberg (Sopran), 26 juli
  • Hugo Hasslo (Baryton), 5 juli
  • Joel Berglund (Basbaryton)
  • Jouko Ilvonen (Violinist), 2 augusti
  • Jussi Björling (Tenor), 16 augusti
  • Lilly Gyenes med orkester (Violinist), 7 augusti
  • Lisa Tunell (Kontraalt), 17 maj
  • Martin Öhman (Tenor), 30 augusti
  • Max Hansen (Skådespelare/sångare), 6 september
  • Märta Delin (Sopran), 31 maj
  • Operaafton i kostym, 14 juni (Två föreställningar med Gjurgja Leppée, Henriette Guermant, Margareta Bergström, Conny Söderström, Arne Wirén, Sixten Ehrling och Teodora Lagerborg)
  • Ruth Moberg (Sopran), 6 september
  • Sigurd Björling (Baryton), 6 juni
  • Tage Broström (Violinist), 19 juli
  • Unni Bugge-Hansen (Sopran), 23 augusti
  • Victor Schiöler (Pianist), 23 augusti


  • Antoinette Wolf (Pianist) ackompanjerade Hjördis Schymberg.
  • Carl Tillius (Pianist) ackompanjerade Conny Söderström, Gunnar Norrby, Gjurgja Leppée, Dora Lindgren, Arne Ohlson, Aulikki Rautawaara, Hjördis Schymberg, Einar Larsson, Jouko Ilvonen, Martin Öhman, Anna-Greta Söderholm och Ruth Moberg.
  • Harry Ebert ackompanjerade Jussi Björling.
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus ackompanjerade Lisa Tunell, Guido Vecchi, France Ellegaard, Einar Andersson, Märta Delin, Endre Wolf, Hugo Hasslo, Else-Marie Bruun, Erik Sundquist, Tage Broström, Alf Alfer, Benna Lemon-Brundin, Gösta Björling, Victor Schiöler och Unni Bugge-Hansen.
  • Sixten Ehrling ackompanjerade Max Hansen.
  • Sten-Åke Axelson ackompanjerade Einar Beyron och Brita Hertzberg.

Friluftsföreställningar

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Carlthoffs (Trapetskonstnärer), 16-31 augusti
  • 2 Christers (Räckakrobater), 1-15 augusti
  • 2 Valléys (Balanskonstnärer), 29 april-31 maj
  • 2 Wirengards (Balanskonstnärer), 1-17 september
  • 3 Ciganos-Partons (Perchekvilibrister), 16-30 juni
  • 4 Chester Diecks (Cykelnummer), 1-15 juni
  • 4 Therons (Cyklister)
  • Atlas Bros (Springare & Akrobater), 1-15 juli
  • Blondie Hartley (Trapetskonstnärinna), 16-30 juni
  • Casselflickorna (Rytmik & Plastik), 16-30 juni
  • Fäktklubben Värjan (Fäktning med elmarkering)
  • Gordon & Lester (Trampolinakrobater), 16-31 juli
  • Kapten Willmers (Svajmastfenomen), 1-15 augusti
  • Les Albatross (Trapetskonstnärer), 16-31 maj
  • Miss Lagana (Trapetskonstnärinna i asiatisk ring), 16-31 juli
  • Renztruppen (Lindansare), 17 augusti-1 september
  • Rico & Co. (Handspringare), 16-31 maj
  • Siewertz Bros (Stegbalansnummer), 1-15 juni
  • Systrarna Lazana (Luftnummer), 1-15 juli

Cabarethallen

  • 2 Craftons (Balansnummer), 16-30 juni
  • 2 Thaikas (Plastiska attityder), 16-31 juli
  • 3 Bragazzi (Excentriker), 16 juni-4 juli & 16-31 augusti
  • 3 Cathalas (Balans på rullande klot), 16-31 augusti
  • 3 Gazettis (Akrobater), 1-15 augusti
  • 3 Manleys (Humorister), 16-31 maj
  • 3 Mihailoiwitz (Steppdansare), 5-15 juli
  • 4 Albanos, 1-17 september
  • Alexandra & Evert Compaen (Danspar), 1-17 september
  • Asta & Allan (Plastiska attityder), 1-17 september
  • Athos (Balanskonstnär), 1-15 juli
  • Baron van M. (Ekvilibrist), 1-15 juni
  • Bert Florida (Excentriker), 16-30 juni
  • Birgit Cullberg (Dansös), 16-31 augusti
  • Carl Tillius (Pianist), 1-15 juni (ackompanjerade Lulu Ziegler)
  • Carter (Kortmanipulator), 1-17 september
  • Cimarro Trio (Danstrio), 1-15 juli
  • Crayon (Humoristisk snabbtecknare), 16-30 juni
  • Egon Madsen (Sångparodist) , 5-15 juli
  • Erlandi (Imitatör), 16-30 juni
  • Eva Swensson & Carl Achatz (Dans & Musik), 16-30 juni
  • Franzl Brunn (Jonglör), 1-15 augusti
  • Freddy Zay (Jonglör på monocykel), 1-15 juli
  • Haakon Edeling (Illusionist), 1-15 augusti
  • Hiller Girls (Balett), 1 juni-4 juli & 1-17 september
  • Ivo Cramér & Margareta von Bahr (Danspar), 16-31 maj
  • Jack Mayrow & June (Humorister), 16-31 juli
  • Josef Blank Co. (Balans- & jonglörnummer), 16-31 juli
  • Kaiper ("Ormmänniska"), 16-31 juli
  • Lasse Dahlquist (Sångare), 1-17 september
  • Lulu Ziegler (Disös), 1-15 juni
  • Max & Solveig Skalka (Sång & Musik), 1-15 juni
  • Niels Björnbaletten (Balett), 5-31 juli
  • Nils-Magnus Folcke (Recitatör), 16-31 augusti
  • Paul Smoll (Excentriker), 16-31 maj
  • Peterson Brothers (Excentriker), 1-15 augusti
  • Professor Lightman (Munspelsvirtuos), 16-31 maj
  • Prullie & Ingemann Talow (Danspar), 1-15 juni
  • René & Ramé (Danspar), 16-31 juli
  • Renita Kramer (Dansös), 1-15 juli
  • Singing Fools (Sång), 16-31 augusti
  • Sven Troppbaletten (Balett), 1-15 augusti & 16-31 augusti
  • Synkopen (Sångkvartet), 1-15 augusti
  • Sören Aspelin (Conferencier), 16 maj-15 juni, 16-31 augusti & 1-17 september
  • Tatianabaletten (Balett), 16-31 maj
  • Thea Alba, 1-15 juni
  • Viggo Jahn (Illusionist), 16-31 maj

Veckans Revy

Revyer

  • Känn er som hemma
  • Lustiga köket
  • Hänt och Känt

Medverkande

  • Alf Kjellstrand
  • Anne-Marie Holm
  • Asta Lind
  • Eric Berndtsson
  • Harry Sundberg
  • Maj Gustafsson
  • Marianne Westfeldt
  • Mary Nilsson
  • Mary Pierrou
  • Nisse Jonsson (Revyledare)
  • Nisse Sjösten
  • Nisse Wennberg
  • Stig Dahlander
  • Torsten Wahlström

Dansen

  • Carl Holmgrens orkester (Kadriljen)
  • Malte Johnsons orkester (Rotundan)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)
  • Åke Fagerlunds orkester (Stora Dansbanan & Rotundan)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (dirigent Styrbjörn Lindedal), 1 augusti-17 september
  • Kungliga Dalregementet (dirigent P.O. Söderlund), 1-15 augusti
  • Kungliga Hallands Regemente (dirigent H. Myrtelius)
  • Kungliga Karlskrona Kustartilleri (dirigent B. Driving), 1-15 juli
  • Kungliga Kronobergs Regemente (dirigent B. Ullbrandt), 16-30 juni
  • Kungliga Skaraborgs Pansarregemente (dirigent E. Granöö), 16-31 juli
  • Kungliga Svea Flygflottilj (dirigent B. Wiklander)
  • Lisebergsorkestern (dirigent Oscar Mayrhauser)

Vissångare & Humorister

I Lilla Paviljongen

  • Maja Håge
  • Millan Lyxell

Körer

  • Göteborgs Allmänna Körförbund
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Lodolakören
  • Orphei Drängar (dirigent Hugo Alfvén)
  • Sångsällskapet Sjung-Sjung
  • Sångsällskapet U.T.S.

Övrigt

  • Furuviksbarnen (Ungersk rapsodi), 12-16 augusti Stora Friluftsscenen
  • Avtackning av Åke Fagerlunds orkester, 17 september Stora Dansbanan (uppträdande av Lasse Dahlquist och dansparet Alexandra & Evert Compaen)


<< Tillbaka till huvudsidan för 1944