Visningar
Åtgärder

1943 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inte annat anges.

  • Annie Fischer (Pianist), 25 augusti
  • Arne Ohlson (Tenor), 4 augusti
  • Björn Forsell (Baryton), 18 augusti
  • Brita Hertzberg (Sopran), 7 juli & 15 september
  • Börge Roger Henrichsens ensemble (Jazzorkester), 11 juni
  • Carl Tillius (Pianist), 19 maj
  • Conny Söderström (Tenor), 2 juni & 5 september (Konserthallen & Stora Friluftsscenen)
  • Dora Lindgren (Sopran), 4 augusti & 12 september
  • Ebbe Cornelie (Tenor), 14 juli
  • Einar Andersson (Tenor), 5 maj
  • Einar Beyron (Tenor), 7 juli & 15 september
  • Elsa Ekendahl-Axelson (Sopran), 6 maj
  • Endre Wolf (Violinist), 16 juni
  • Erik Sundquist (Baryton), 16 juni
  • Erica Darbo, 26 maj
  • Evert Taube (Trubadur), 15 maj
  • Evy Tibell (Sopran), 21 juli
  • Guido Vecchi (Cellist), 30 juni
  • Gunnar Hahn (Pianist/Dragspelare), 20 juli
  • Gurli Lemon-Bernhard (Sopran), 8 september
  • Gösta Björling (Tenor), 12 september
  • Gösta Kjellertz (Baryton), 1 september
  • Hilding Domellöf (Pianist), 18 augusti
  • Hugo Hasslo (Baryton), 30 juni
  • Jussi Björling (Tenor), 11 augusti
  • Kenneth Freiholtz (Violinist), 28 juli
  • Knut-Olof Strandberg (Baryton), 6 juni (Konserthallen & vid Spegeldammen)
  • Lars Fermæus (Violinist), 14 juli
  • Lea Piltti (Sopran), 25 augusti
  • Lorri Lail (Alt), 9 juni
  • Lottie Andreasson (Violinist), 2 juni
  • Martin Öhman (Tenor), 13 juni (vid Spegeldammen)
  • Nils Bäckström (Tenor), 21 juli
  • Rodja Persidsky (Basbaryton) , 8 september
  • Ruth Moberg (Sopran), 28 juli
  • Simon Edvardsen (Tenor), 12 maj
  • Sven-Olof Sandberg (Baryton), 19 maj
  • Tage Broström (Violinist), 1 september
  • Tatiana Menotti (Sopran), 21 juni
  • Ulf Lagerwall (Cellist), 26 maj
  • Ulla Billqvist (Schlagersångerska), 20 juli


  • Antoinette Wolf (Pianist) ackompanjerade Endre Wolf.
  • Carl Tillius (Pianist) ackompanjerade Einar Andersson, Sven-Olof Sandberg, Conny Söderström, Lottie Andreasson, Tatiana Menotti, Lea Piltti, Einar Beyron & Brita Hertzberg.
  • Harry Ebert (Pianist), ackompanjerade Jussi Björling.
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus (Pianist), ackompanjerade Elsa Ekendahl-Axelson, Simon Edvardsen, Erica Darbo, Ulf Lagerwall, Lorri Lail, Erik Sundquist, Hugo Hasslo, Guido Vecchi, Ebbe Cornelie, Lars Fermæus, Evy Tibell, Nils Bäckström, Ruth Moberg, Kenneth Freiholtz, Dora Lindgren, Arne Ohlson, Björn Forsell, Gösta Kjellertz, Tage Broström, Rodja Persidsky, Gurli Lemon-Bernhard, Dora Lindgren, & Gösta Björling.
  • Sten-Åke Axelson (Pianist), ackompanjerade Einar Beyron & Brita Hertzberg.

Friluftsföreställningar

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Rassos (Cykelnummer), 12-? Juli
  • 2 Vidors (Cyklister), 16-31 maj
  • 3 Adleras (Luftnummer), 11 juli
  • 3 Kellys (Springare)
  • 5 Elvardos (Springare), 1-15 juni
  • 5 Harstons (Springare), 1-15 september
  • Anita Kittner (Simhopperska) , 16-31 augusti
  • Casselflickorna (Rytmik & Plastik), 16-30 juni
  • Dandy Mary (Trapetskonstnär), 1-15 augusti
  • Dschapur & Partnerin (Handspringare), 16 augusti-15 september
  • Facorys (Luftnummer), 16-31 juli
  • Frank Jackson Co. (Cowboynummer), 1-15 juni
  • Friedly & Walthon (Balanskonstnärer)
  • Gimo & Partner (Cyklister), 1-15 juni
  • Hildegard Bebé (Luftnummer), 1-15 augusti
  • Jonny Welde (Svängande lina), 16-30 juni
  • La Roche ("Den mystiska kulan"), 30 april-15 maj
  • Lazana Reinsch (Dressyr & Luftnummer), 16-30 juni
  • Les Gebards (Balansnummer), 1-10 juli
  • Les Pontleys (Trapetskonstnärer)
  • Nelly (Elefant) , 1-31 augusti
  • Oscar Fredrico (Loopinggunga på 38 meters höjd), 1-15 september
  • Piraterna (Akrobater), 16-31 juli
  • Ruth & Co. (Stegbalansnummer), 1-15 juli
  • Wyberriala ("Den brytande masten"), 30 april-15 maj

Cabarethallen

  • 2 Luminos (Svartkabinett), 1-15 juli
  • 2 Rassos (Cykelnummer), 1-15 juni
  • 3 Gazettis (Ekvilibrister), 1-15 juli
  • 3 Ravazzolas (Excentriker), 1-15 augusti
  • 3 Ryles (Rullskridskoåkare), 16-31 augusti
  • B. & G. Danoesti (Danspar), 17-30 juni
  • Bent Blue (Jonglör på enhjuling), 16-31 maj
  • Börge Roger Henrichsen (Jazzorkester), 1-15 juni
  • Charlie & Snaps (Dressyrnummer), 1-15 juni
  • Charlotte med sin dresserade zebra (Dressyr), 1-15 juli
  • Christell, Randall & Wills (Akrobatisk danstrio), 16-31 augusti
  • Deborah Kay (Akrobatisk dansös), 3-15 augusti
  • Dschapur & Partnerin (Handspringare)
  • Ebba Falk (Solodansös), 16-31 maj
  • Erikson Bros. (Ekvilibrister), 1-15 augusti
  • Fortunello & Cirillino (Akrobatiska humorister), 1-15 september
  • Francis & Day (Musik & Dans), 16-31 juli
  • Franzl Brunn (Jonglör), 16-30 juni
  • Fritz Olai (Illusionist), 16-31 augusti
  • G. & P. Renner (Jonglörer), 16-31 maj
  • Gen Fo Wong (Kinestrupp), 1-15 september
  • George Campo & Kat Rickson (Humorister), 16-31 juli
  • Glower Bros. (Ekvilibrister), 16-30 juni
  • Gus Erpap (Figurpapeterier), 16-31 maj
  • Harmony Sisters (Sång), 3-15 augusti
  • Henry Lorenzen (Imitatör), 1-15 juni
  • Jack Mayrow & June (Excentriker), 16-31 maj
  • Julius Schichtl (Marionetteater), 16-31 augusti & Premiär 1 september
  • Lasse Dahlquist (Musik & Sång), 16-31 maj
  • Leon Rabello (Jonglör), 1-15 september
  • Les Canovas (Kraftkarlar), 16-31 juli
  • Lucy & Jack (Humoristiska akrobater), 1-15 juni
  • Marguerite de Mayo (Violinist), 17-30 juni
  • Marianne Werzäll (Baklängestalerska), 1-15 juli
  • Marion Casi (Akrobatisk dansös), 16-31 juli
  • Niels Björnbaletten (Balett), 1-30 juni
  • Princessbaletten (Balett), 1-31 augusti
  • Remons (Illusionister), 16-30 juni
  • Riber & Dantzer (Danspar), 16-31 augusti
  • Rolfo (Balanskonstnär), 1-15 juni
  • Rose Droigk (Akrobatisk dansös), 1-15 juli
  • Scala Girls (Balett), 1-31 juli
  • Singing Fools (Humoristiska sångare), 1-15 juli
  • Sorelle Rolandi (Jonglör & Akrobat), 16-31 juli
  • Sven Troppbaletten (Balett), 16-31 maj & 1-15 september
  • Tassi & Harley Excentriker, 16-31 juli & 1-15 augusti

Veckans Revy

Revyer

  • Vårluft över stan
  • Smilbandet
  • Nisses drivbänk
  • Skeppet e’ lastat

Medverkande

  • Bollan Severin
  • Eric Berndtsson
  • Maj Gustafsson
  • Marianne Westfeldt
  • Mary Pierrou
  • Nisse Wennberg
  • Nisse Jonsson (Revyledare)
  • Inga-Lisa Thorén
  • Stig Dahlander
  • Sune Lenar
  • Torsten Wahlström

Dansen

  • Carl Holmgrens orkester (Kadriljen)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)
  • Åke Fagerlunds orkester (Stora Dansbanan och Rotundan)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (dirigent John Fernström), 1-15 juni
  • Kungliga Bohusläns Regemente (dirigent Marc S Z de la Berg), 16-31 maj
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent B. Lundström), 30 april-15 maj
  • Kungliga Kronobergs Regemente (dirigent Gustaf Svensson), 16 juni-15 juli
  • Kungliga Södermanlands Pansarregemente (dirigent Per Berg)
  • Lisebergsorkestern (dirigent Oscar Mayrhauser)

Vissångare & Humorister

I Lilla Paviljongen.

  • Calle Sandahl (Lutsångare), 26-30 juli
  • Eric Dahlström
  • Lennart Frenower

Körer

  • Göteborgs Allmänna Körförbund
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Köpenhamns Drengekör
  • Lodolakören
  • Sångsällskapet Sjung-Sjung
  • Sångsällskapet Timod
  • Sångsällskapet U.T.S.

Övrigt

  • Barnens Dag (uppträdande av Sven Troppbaletten och Diana Miller), 4-5 september Lisebergsbadet.
  • Bohusdagen (med bland andra skådespelaren Kolbjörn Knudsen och sångaren Knut-Olof Strandberg), 15 augusti.
  • Evert Taube (sjöng på Kvinnliga diskussionsklubbens Garden Party), 20 maj Konserthallen.
  • Filminspelning. Scener ur "Livet måste levas", i regi av Elof Ahrle spelas in i parken, 14 maj.
  • Gerda Lundequist (läste poesi och prosa i samband med Kvinnliga Diskussionsklubbens höstmöte), 14 september Konserthallen.
  • Isaac Grünewald bjöd på ett kåseri vid Kvinnliga Diskussionsklubbens traditionsenliga vårfest, 20 maj Konserthallen.
  • Kungafondens dag (med bland andra Kungliga Göta Artilleriregimentes musikkår, Karl-Magnus Thulstrup, Einar Beyron, Brita Hertzberg och Kai Rönn), 25 juli.
  • Köpenhamns Drengekör, 23 maj Konserthallen.
  • Lars Egge (sjöng i samband med Kvinnliga Diskussionsklubbens höstmöte), 14 september Konserthallen
  • Lille Bror Söderlund och Arthur Wieland, 18 juni Konserthallen.
  • Norgesoarén (med Kåre Vicklund, Elsa Ekendahl-Axelson, Carl Tillius, Guido Vecchi, Ann-Mari Ström, Åke Söderblom, Lasse Dahlquist och Lisebergsorkestern under ledning av Oscar Mayrhauser), 16 maj Konserthallen.
  • Säg det med dans (dansuppvisning av Elsa Magni, Astrid Winther och Hedvig Nottebohm), 7 september Konserthallen.


<< Tillbaka till huvudsidan för 1943