Visningar
Åtgärder

1938 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inte annat anges.

  • Annalisa Ericson (Skådespelerska), 20 juli & 7 september
  • Einar Beyron (Tenor), 16 juni
  • Einar Andersson (Tenor), 15 juni
  • Einar Larsson (Baryton), 5 maj (vid Spegeldammen)
  • Elsa Ekendahl (Sopran), 24 augusti
  • Gösta Bäckelin (Tenor), 17 augusti
  • Gösta Kjellertz (Baryton), 10 augusti
  • Inez Köhler (Sopran), 11 maj
  • Isobel Ghasal-Öhman (Sopran), 31 augusti
  • Jarmila Novotna (Sopran), 13 juli
  • Joel Berglund (Basbaryton), 29 juli
  • Jussi Björling (Tenor), 8 juni
  • Karin Juel (Vissångare), 6 juli
  • Karl Kinch (Skådespelare), 20 juli & 7 september
  • Kerstin Thorborg (Alt/Mezzosopran), 27 juli
  • Lecuona Cuban Boys (Orkester), 11-12 juni
  • Lottie Andreasson (Violinist), 24 augusti
  • Martin Öhman (Tenor), 31 augusti
  • Ossian Frumerie (Bas), 3 augusti (vid Spegeldammen)
  • Simon Edvardsen (Tenor), 18 maj
  • Stig Järrel (Skådespelare), 6 juli


  • Gunnar Ahlberg (Pianist) ackompanjerade Gösta Bäckelin, Martin Öhman & Isobel Ghasla-Öhman.
  • Harry Ebert (Pianist) ackompanjerade Jussi Björling.
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus (Pianist) ackompanjerade Inez Köhler, Simon Edvardsen, Einar Larsson, Eja Andersson, Joel Berglund, Stig Järrel, Karin Juel, Jarmila Novotna, Annalisa Ericson, Karl Kinch, Kerstin Thorborg, Gösta Kjellertz, Elsa Ekendahl & Lottie Andreasson


Artistuppträdanden

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 10 Therumars (Ekvilibrister), 1-15 juni
  • 2 Armins (Ekvilibrister), 30 april-15 maj
  • 2 Carsons (Lassokastning m.m.), 1-15 juli
  • 3 Masettys (Cyklister), 1-15 augusti
  • 3 Zemganos (Flygande trapetsakrobater), 1-15 augusti
  • 4 Avantis (Perchnummer), 1-15 september
  • 4 Bonellys (Luftnummer), 16-31 augusti
  • 4 Castons (Trampolinnummer), 16-31 maj
  • 5 Herzogs (Luftnummer), 16-30 juni
  • 6 Fredianis (Springare), 1-15 september
  • 7 Maschinos (Akrobater), 16-31 augusti
  • 7 Menorcas (Gladiatorer), 1-15 juli
  • Chester Dieck Co. (Cykelnummer), 1-15 september
  • Dagenhem Girl Pipers (Säckpipblåsare), 16-30 juni
  • Gina Ginotti & Partner (Akrobatik), 1-15 juni
  • Hay Yung (Kinestrupp), 16-31 juli
  • Iris Silburn (Luftnummer), 16-31 augusti
  • Joe Fanton Co. (Ekvilibrister), 1-15 juli
  • Margot, Elmo & Nora (Perchnummer), 16-30 juni
  • Rhönrad-Mädels (Sportattraktion), 16-31 juli
  • Satsuma & Ona (Balansnummer), 16-31 maj
  • The Atenos (Luftnummer), 16-31 maj
  • The Marvels (Handspringare) , 16-31 juli
  • Wazzantruppen (Arabtrupp), 30 april-15 maj

Cabarethallen

  • 16 Helena Stars (Balett), 16-31 juli & 1-15 augusti
  • 2 Fokkers (Humorister), 16-31 augusti
  • 2 Manginis (Plastiska ekvilibrister), 1-15 juni
  • 3 Willards (Dragspelstrio), 1-15 juli
  • 4 Comets (Rullskridskoåkare) , 16-30 juni
  • Gérardbaletten (Balett), 16-30 juni & 1-15 juli
  • Balett Tallin (Balett), 16 augusti-15 september
  • Bega Four (Danskvartett), 1-15 juli
  • Carter (Kortkonstnär), 1-15 augusti
  • Cole Brothers (Sång & Stepp) , 1-15 juli
  • Dagenham Girl Pipers (Säckpipblåsare), 1-15 juni
  • Dick Richards & Adrienne Dancers (Danstrio), 1-15 september
  • Emmy & Louise (Humoristisk musikalnummer), 1-15 augusti
  • Eric, Eric & Co. (Excentriker), 16-31 juli
  • Fernando Linder (Imitatör), 1-15 augusti
  • Geo Dorlis (Excentriker), 16-31 maj
  • George Dormonde Co. (Humoristiska cyklister), 16-31 juli
  • Henry Lorenzon (Mimisk parodist), 1-15 juli
  • Howard Nichols (Jonglör), 16-31 maj
  • Hibbert, Bird & La Rue (Humoristisk danstrio), 1-15 juni
  • Joe Bonell & Doris Bay (Kombinationsnummer), 16-31 maj
  • Little Mimi (Ekvilibrist), 16-31 augusti
  • Manley & Austin (Humorister), 16-30 juni
  • Melino, Kaye, Melino (Humorister)1-15 september
  • Myrio & Desha (Danspar), 16-30 juni
  • Nicola Lupo (Förvandlingskonstnär), 1-15 september
  • Norman Thomas Co. (Humoristiskt musikalnummer), 16-31 augusti
  • Rigoletto Brothers with Sisters Aimé (Humorister), 16-31 augusti
  • Rolly Rolls (Musikexcentriker), 16-31 juli
  • Royal Kilties Junior's Band (Musikkapell), 1-15 september
  • Ruth & Evelyne (Ekvilibrister) , 16-31 juli
  • Salzburger Marionettentheater (Marionetteater), 1-15 maj
  • Sherkot (Mimisk parodist), 1-15 juni
  • The Mexican Ladies (Dragspelsensemble), 16-31 maj
  • Troyanoffbaletten (Balett), 16-31 maj & 1-15 juni
  • Wilbur Hall & Rene Fields (Musikexcentriker), 16-30 juni
  • Willy Woltard (Jonglör), 1-15 augusti

Dansen

  • Fagerlunds orkester (Stora Dansbanan)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (dirigent Styrbjörn Lindedal), 1-15 juni & 1-? augusti
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent B. Lundström), 16-30 juni & 1-15 september
  • Kungliga Hallands Regemente (dirigent Hugo Nilsson), 16-31 maj
  • Kungliga Norra Skånska Infanteriregementet (dirigent Ille Gustafsson), 1-31 juli
  • Kungliga Smålands Armé- och artilleriregemente (dirigent E. Nilsson)
  • Lisebergsorkestern (dirigenter Oscar Mayrhauser & Rudolf Schwarz)
  • Schnacklfranz tyrolerensemble

Vissångare och Humorister

I Lilla Paviljongen om inte annat anges.

  • Alva Linné
  • Anna-Lisa Wallin
  • Astrid Allard
  • Bertil Paulsson
  • Calle Sandahl, 26 juli (Konserthallen)
  • Emy Höglund
  • Eskil Andersson
  • Greta Uhlman
  • Gunnar Naeslund
  • Gustaf Gewén
  • Harry Persson
  • Herbert Landgren
  • John Wallin
  • Karl Eckert
  • Kate Schnitzer
  • Mauritz Levinsson
  • Millan Lyxell
  • Mita Westi
  • Ruth Henriksson
  • Yngve Nyqvist

Körer

  • Aalborgs Körförbund, 12 juni
  • Amerikakören (dirigent Hugo Alfvén), 16 juni
  • Arbetarorkestret från Oslo, 5 juni
  • Göteborgs Allmänna Körförbund
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Manskoret Freidig
  • Oslo Jernbanekör
  • Sångsällskapet Sjung-Sjung, 26 juli
  • Sångsällskapet Timod
  • Sångsällskapet U.T.S.


<< Tillbaka till huvudsidan för 1938