Visningar
Åtgärder

1937 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inte annat anges.

  • Anna Tibell (Alt), 25 augusti
  • Conny Molin (Baryton), 16 maj (Konserthallen och vid Spegeldammen)
  • Dorothy Bacon (Alt), 11 augusti
  • Einar Larsson (Baryton), 5 september
  • Erna Berger (Koloratursopran), 28 juli
  • Folke Andersson (Tenor), 12 maj
  • Fritz Jöde (Sångpedagog), 13 & 15 augusti
  • Gunnar Ahlberg (Pianist), 18 augusti
  • Gösta Björling (Tenor), 9 juni
  • Gösta Bäckelin (Tenor), 30 juni
  • Harry Ebert (Pianist), 21 juli
  • Heddy Björling (Sopran), 9 juni
  • Herman Muchow (Flöjtist), 2 juni
  • Hjördis Schymberg (Koloratursopran), 26 maj
  • Isobel Ghasal-Öhman (Sopran), 18 augusti
  • Jussi Björling (Tenor), 21 juli
  • Karl Bornfors (Violinist), 25 augusti
  • Knut-Olof Strandberg (Tenor/Baryton), 16 juni
  • Lawrence Tibbett (Baryton), 7 juli
  • Lottie Andreasson (Violinist), 7 juli
  • Margherita Perras (Sopran), 2 juni
  • Martin Öhman (Tenor), 18 augusti
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus (Pianist) 12, 16 & 26 maj, 2, 9, 16 & 30 juni, 28 juli, 25 augusti & 5 september
  • Stewart Wille (Pianist), 7 juli
  • W. Witkowsky (Pianist), 11 augusti
  • Åke Wallgren (Basbaryton), 4 augusti (vid Spegeldammen)

Artistuppträdanden

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Burleys (Kraftjonglörer), 1-15 juni
  • 2 Erwingos (Luftnummer)
  • 3 Gazettis (Ekvilibrister), 1-15 september
  • 3 Glaesners (Räckgymnaster)
  • 4 Smiths (Trampolinakrobater), 16-30 juni
  • 5 Blumenfeld (Luftnummer), 16-31 juli
  • 6 Artonis (Flygande räckakrobater), 1-15 juni
  • 7 Fredianis (Springare), 1-15 september
  • 7 Varadys (Springare), 16-31 augusti
  • Allison Girls (Springare), 1-15 juli
  • Berosinis (Lindansare)
  • Cresso Brothers (Ekvilibrister), 1-15 augusti
  • Eriksson Brothers (Ekvilibrister), 16-30 juni
  • Harward Holt Five (Cykeltrupp), 30 april-15 maj
  • Kafka, Stanley & Gray Four (Luftgymnaster) , 30 april-15 maj
  • Kapten Alberty (Mastnummer), 1-15 september
  • Karpitruppen (Ikarier), 1-15 juni
  • Liazedtruppen (Arabtrupp)
  • Malmstenstruppen (Cykeltrupp), 1-15 juli
  • Maximo (Lindansare), 16-31 juli
  • Raspinis (Stegbalanskonstnärer), 1-15 augusti
  • The Demetris (Luftnummer), 1-31 augusti
  • Van de Velde Co. (Ekvilibrister), 16-31 augusti

Cabarethallen

  • 2 Battons (Excentriker), 17-31 maj
  • 3 Manleys (Excentriker), 1-15 september
  • 3 Nehrings (Xylofonvirtuoser), 16-30 juni
  • 4 Franks (Stepp & Humorister), 1-15 september
  • 4 Macks (Rullskridskoåkare), 17-31 maj
  • 7-stjärnan (Dragspelsensemble), 1-15 juli
  • Arne Haugen (Sångare), 22-31 maj
  • Aubrechtbaletten (Balett), 16 augusti-15 september
  • Balett Fortunato (Balett), 16-30 juni & 1-15 juli
  • Byrd-Gondis (Ekvilibrister), 1 augusti-15 augusti
  • Bobby May (Jonglör), 16-30 juni
  • Dalzy Trio (Jonglörer), 1-16 augusti
  • D'Anselmi (Buktalare), 1-15 juni
  • De Roze (Barmixer), 1-15 juli
  • Francis Dorny (Munspelsvirtuos), 1 augusti-15 augusti
  • Frank Wilson (Musikvirtuos), 1-15 juni
  • Freddy Dosh (Musikimitatör), 17-31 maj
  • Ganjou Brothers & Juanita (Danskvartett), 16-31 juli
  • Glower Bros. (Ekvilibrister), 1-15 juni
  • Gracie Schenk Co. (Danstrio), 1-15 juni
  • Gsovskybaletten (Balett), 17-31 maj & 1-15 juni
  • Harald Ryle Co. (Rullskridskoåkare), 1-15 juli
  • Jack Hoff (Förvandlingskonstnärer), 16-30 juni
  • Jackson Girls (Balett), 16-31 juli & 1-15 augusti
  • Joe Mara (Marionetteater), 1-15 september
  • Josef Blank Co. (Ekvilibrister & Jonglörer), 1-15 september
  • Leucona Cuban Boys (Orkester), 1-16 augusti
  • Little Jackie & Baby (Excentriker), 1 augusti-15 augusti
  • Little Wicky (Musikunderbarn), 16-31 juli
  • Maurice Colleano Family (Dans & Humoristiska nummer), 1-15 juli
  • O'Donell & Blair Co. (Humorister), 16-30 juni
  • Presco & Campo (Excentriker), 16-31 juli
  • Renita Kramer (Dansös), 17-31 maj
  • Schwarz Comp. (Humorister), 16-31 juli
  • Tau Moe (Hawaiimusik & Dans), 1 augusti-15 augusti
  • Tribollo & Smiles (Excentriker), 1-16 augusti
  • Wiener Strassensänger (Sång), 1-16 augusti

Dansen

  • Fagerlunds orkester (Stora Dansbanan)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (dirigent Styrbjörn Lindedal), 1-30 juni
  • Kontorfunktionärernas Förenings Orkester, 12 september (Konserthallen)
  • Kungliga Bohusläns Regemente (dirigent K.A. Bergström)
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent B. Lundström), 1-31 juli & 1-15 september
  • Kungliga Livregementet till häst (dirigent H. Nordström), 30 april-31 maj
  • Kungliga Älvsborgs regemente (dirigent Nils Wieslander), 1-31 augusti
  • Lisebergsorkestern (dirigenter Oscar Mayrhauser & Rudolf Schwarz)
  • Schnacklfranz tyrolerensemble

Vissångare och Humorister

I Lilla Paviljongen.

  • Alva Linné
  • Anna-Lisa Wallin
  • Astrid Allard
  • Aurora Åström
  • Calle Sandahl
  • Emy Höglund
  • Eric Källqvist
  • Greta Uhlman
  • Gunnar Naeslund
  • Gunnar Rosengren
  • Harry Persson
  • Herbert Landgren
  • Holger Thorgerzon
  • John Wallin
  • Karl Eckert
  • Mauritz Levinsson
  • Teddy Leif

Körer

  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Sångsällskapet Sjung-Sjung
  • Sångsällskapet Timod
  • Sångsällskapet U.T.S.


<< Tillbaka till huvudsidan för 1937