Visningar
Åtgärder

1936 – Underhållning

Från Lisepedia
Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Konserter

I Konserthallen om inget annat anges.

  • Alma Michelini (Sopran), 29 juli
  • Brita Hertzberg (Sopran), 13 maj
  • Einar Beyron (Tenor), 13 maj
  • Einar Larsson (Baryton), 12 augusti
  • Guido Vecchi (Cellist), 27 maj
  • Inez Köhler (Sopran), 27 maj
  • Joel Berglund (Basbaryton), 3 juni
  • Karin Juel (Vissångare), 1 augusti
  • Karin Rydqvist (Sopran), 17 juni
  • Kentucky Singers ("Negro Spirituals")
  • Lilian Gustafson (Sopran), 18 augusti
  • Ossian Frumerie (Bas), 20 maj (vid Spegeldammen)
  • Simon Edvardsen (Tenor), 10 juni
  • Stefan Islandi (Tenor), 2 september
  • Stig Järrel (Skådespelare), 1 augusti
  • Torsten Ralf (Tenor), 22 juli
  • Yosie Fujiwara (Tenor), 26 augusti
  • Åke Wallgren (Basbaryton), 15 juli


  • Carl Tillius (Pianist) ackompanjerade Alma Michelini.
  • Karl Bornfors (Violinist) ackompanjerade Stefan Islandi.
  • Lars Fermæus (Violinist) ackompanjerade Lilian Gustafson.
  • Sigrid Gyllencreutz-Fermæus (Pianist) ackompanjerade Brita Hertzberg, Einar Beyron, Inez Köhler, Guido Vecchi, Joel Berglund, Simon Edvardsen, Karin Rydqvist, Torsten Ralf, Einar Larsson & Yosie Fujiwara

Artistuppträdanden

På Stora eller Lilla Friluftsscenen.

  • 2 Linders (Balansnummer), 30 april-15 maj
  • 2 Rasso (Cykelekvilibrister), 1-15 september
  • 2 Silvas (Balansnummer) 16-30 maj
  • 3 Arnos (Ekvilibrister), 1-15 juni
  • 3 Codonas (Flygtrapetsakrobater), 15-31 juli
  • 3 Myrrons (Balansnummer), 1-14 juli
  • 4 Auroras (Cyklister), 1-15 augusti
  • 4 Leyghtons (Balans på klot), 15-31 juli
  • 6 Köhlers (Räckgymnaster), 16-30 juni
  • 7 aus. Tokay. (Springare), 16-31 augusti
  • Alfredo-Köhler (Trampolinakrobater), 1-15 juni
  • Don del Monte Co. (Lindansare), 16-30 juni
  • Hermanos Albertini (Balansnummer), 16-31 augusti
  • Jimy Richy Co. (Lindansare), 1-15 september
  • Karl Kremotruppen (Ikarier), 1-14 juli
  • Leo Wen Hai (Kinestrupp), 1-15 augusti
  • Marguerite & Violet (Ekvilibrister), 30 april-15 maj
  • Miss Quincey (Simhopperska), 1-14 juli
  • Rob. Cimse & Co. (Trickcyklister), 30 april-15 maj
  • Sylwesttruppen (Cyklister), 16-30 maj
  • Willy Wallenda Co. (Lindansare), 1-11 september

Cabarethallen

  • 2 Joannys (Skuggspelare), 16-30 maj
  • 2 Pierottys (Humorister), 16-31 augusti
  • 2 Rollwinds (Rullskridskoåkare), 15-31 juli
  • 2 Saposchnings (Xylofonvirtuoser), 16-30 juni
  • 4 Mongadors (Jonglörer), 1-15 september
  • Anderson & Allen (Ekvilibrister), 1-15 augusti
  • André & Harry (Steppdansörer), 1-15 juni
  • Arnaud, Peggy & Ready (Danstrio), 1-15 juni
  • Arnaut Bros. (Humorister), 1-15 juli
  • Balett Lilly v. Wieden (Balett) , 15-31 juli & 1-15 augusti
  • Bernt & Gloria (Plastiska attityder), 1-15 juli
  • Bob Ripa (Jonglör), 1-15 juli
  • Carisebaletten (Balett), 16-31 augusti & 1-15 september
  • Dancing Johnies (Steppdansare), 1-15 september
  • Deli & Rix Ohli (Excentriker), 1-15 juli
  • Devito, Denny & Dorothy Stevens (Humorister), 16-31 augusti
  • Ellen el Lain (Excentrisk dansös), 16-31 augusti
  • Syd Fox & Rasco (Excentriker), 20-31 juli
  • George Dormonde Co. (Komiska cyklister), 16-30 juni
  • George Prentic (Kasperteater), 1-15 augusti
  • Ghezzi Brothers (Ekvilibrister), 1-15 september
  • Hazel Mangean Girls (Springare), 15-31 juli
  • Joe Cassidy (Excentriker), 16-30 juni
  • Lilly Sandberg (Dansös), 16-30 maj
  • Lisa Haidt (Schlagersångerska), 16-31 augusti
  • Maria Valente (Parodist och musikvirtuos), 15-19 juli & 1-15 augusti
  • Mary, Erik & Co. (Rullskridskoåkare), 1-15 juni
  • Mc Sovereign (Diabolovirtuos), 16-30 juni
  • Michel & Hero (Xylofonvirtuoser), 16-30 maj
  • Milcar Co. (Excentriker), 16-30 maj
  • Pickards Chinese Orchestra (Orkester), 1-15 september
  • Raymond Baird (Saxofonvirtuos), 1-15 juni
  • Raymondabaletten (Balett), 16-30 juni & 1-15 juli
  • Tamara Beckbaletten (Balett), 16-29 maj & 1-15 juni
  • Wilba (Trollerikonstnär), 1-15 augusti
  • Willardy (Trollerikonstnär), 15-31 juli

Dansen

  • Fagerlunds Orkester (Stora Dansbanan)
  • Spelmanspojkarna (Polketten)

Musikkårer

  • Göteborgs Janitscharorkester (dirigent Styrbjörn Lindedal), 1-30 juni & 15-31 juli
  • Kungliga Gotlands infanterikår (dirigent B. Bäckström), 1-14 augusti
  • Kungliga Göta Artilleriregemente (dirigent B. Lundström), 16 augusti-15 september
  • Kungliga Livregementet till häst (dirigent H. Nordström), 30 april-31 maj
  • Kungliga Älvsborgs regemente (dirigent Niels Wieslander), 1-14 juli
  • Lisebergsorkestern (dirigenter Oscar Mayrhauser & Rudolf Schwarz)
  • Schnacklfranz tyrolerensemble

Vissångare och Humorister

I Lilla Paviljongen.

  • Arthur Rohlén
  • Astrid Bodin
  • Aurora Åström
  • Dag Westberg
  • Delsbostintan
  • Emy Höglund
  • Erik Dahlström
  • "Fyrtornet & Släpvagnen"
  • Gunnar Naeslund
  • Gustaf Gewén
  • Gävleflickorna
  • Harry Persson
  • Herbert Landgren
  • Hulakvartetten
  • Ingrid Wiksjö
  • Lars Andersson
  • Margit Berglund
  • Margit Hagman
  • Mauritz Levinson
  • Teddy Leif

Körer

  • Göteborgs Allmänna Körförbund
  • Göteborgs och Bohus Läns Sångarförbund
  • Manskören Freidig, 31 maj
  • Sångkören Varden, 31 maj
  • Yale Glee Club, 12 juli


<< Tillbaka till huvudsidan för 1936